Advanced Custom Fields 4.3.0 - en to sv translation catalogue (391 entries)

en: Field&nbsp;Groups
sv: Fältgrupper

en: Add New
sv: Lägg till ny

en: Add New Field Group
sv: Lägg till ny fältgrupp

en: Edit Field Group
sv: Redigera fältgrupp

en: New Field Group
sv: Ny fältgrupp

en: View Field Group
sv: Visa fältgrupp

en: Search Field Groups
sv: Sök fältgrupp

en: No Field Groups found
sv: Inga fältgrupper hittades

en: No Field Groups found in Trash
sv: Inga fältgrupper finns i papperskorgen

en: Custom Fields
sv: Egna fält

en: Field group updated.
sv: Fältgruppen uppdaterades.

en: Custom field updated.
sv: Eget fält uppdaterades.

en: Custom field deleted.
sv: Eget fält raderades.

en: Field group restored to revision from %s
sv: Fältgruppen återställdes till revision %s

en: Field group published.
sv: Fältgruppen publicerades.

en: Field group saved.
sv: Fältgruppen sparades.

en: Field group submitted.
sv: Fältgruppen skickades.

en: Field group scheduled for.
sv: Fältgruppen schemalades.

en: Field group draft updated.
sv: Utkastet till fältgrupp uppdaterades.

en: Thumbnail
sv: Tumnagel

en: Large
sv: Stor

en: Update
sv: Uppdatera

en: Post updated
sv: Inlägget uppdaterades

en: Error
sv: Fel

en: No ACF groups selected
sv: Inga ACF-grupper har valts

en: Add-ons
sv: Tillägg

en: Repeater Field
sv: Upprepningsfält

en: Create infinite rows of repeatable data with this versatile interface!
sv: Skapa obegränsat antal rader av upprepningsbar data med detta mångsidiga verktyg!

en: Gallery Field
sv: Gallerifält

en: Create image galleries in a simple and intuitive interface!
sv: Skapa bildgallerier i ett enkelt och intuitivt gränssnitt!

en: Options Page
sv: Alternativsida

en: Create global data to use throughout your website!
sv: Skapa gobala data som du kan använda över hela din webbplats!

en: Flexible Content Field
sv: Fält för flexibelt innehåll

en: Create unique designs with a flexible content layout manager!
sv: Skapa unika layouter med verktyget för flexibelt innehåll!

en: Gravity Forms Field
sv: Gravity Forms-fält

en: Creates a select field populated with Gravity Forms!
sv: Skapa ett listfält innehållande Gravity Forms-formulär!

en: Date & Time Picker
sv: Datum- och tidväljare

en: jQuery date & time picker
sv: Datum- och tidväljare med jQuery

en: Location Field
sv: Platsfält

en: Find addresses and coordinates of a desired location
sv: Hitta adresser och koordinater för en önskad plats

en: Contact Form 7 Field
sv: Contact Form 7-fält

en: Assign one or more contact form 7 forms to a post
sv: Välj ett eller fler Contact Form 7-formulär i ett inlägg

en: Advanced Custom Fields Add-Ons
sv: Tillägg till Advanced Custom Fields

en: The following Add-ons are available to increase the functionality of the Advanced Custom Fields plugin.
sv: Följande tillägg finns för att öka funktionaliteten hos Advanced Custom Fields.

en: Each Add-on can be installed as a separate plugin (receives updates) or included in your theme (does not receive updates).
sv: Varje tillägg kan installeras som en separat plugin (tar emot uppdateringar) eller inkluderas i ditt tema (tar inte emot uppdateringar).

en: Installed
sv: Installerades

en: Purchase & Install
sv: Köp och installera

en: Download
sv: Ladda ner

en: Export
sv: Exportera

en: Export Field Groups
sv: Exportera fältgrupper

en: Field Groups
sv: Fältgrupper

en: Select the field groups to be exported
sv: Välj fältgrupperna som ska exporteras

en: Export to XML
sv: Exportera till XML

en: Export to PHP
sv: Exportera till PHP

en: ACF will create a .xml export file which is compatible with the native WP import plugin.
sv: ACF kommer att skapa en .xml-fil som är kompatibel med WordPress egna importtillägg.

en: Imported field groups <b>will</b> appear in the list of editable field groups. This is useful for migrating fields groups between Wp websites.
sv: Importerade fältgrupper <b>kommer</b> att visas i listan över redigerbara fältgrupper. Detta är användbart då fältgrupper flyttas mellan WordPress-webbplatser.

en: Select field group(s) from the list and click "Export XML"
sv: Välj fältgrupp(er) från listan och klicka "Exportera till XML"

en: Save the .xml file when prompted
sv: Spara .xml-filen på valfri plats

en: Navigate to Tools &raquo; Import and select WordPress
sv: Gå till Verktyg &raquo; Importera och välj WordPress

en: Install WP import plugin if prompted
sv: Installera WordPress importtillägg vid behov

en: Upload and import your exported .xml file
sv: Ladda upp och importera din exporterade .xml-fil

en: Select your user and ignore Import Attachments
sv: Välj din användare och ignorera bilagor

en: That's it! Happy WordPressing
sv: Klart! Mycket nöje!

en: ACF will create the PHP code to include in your theme.
sv: ACF kommer skapa PHP-koden att inkludera i ditt tema.

en: Registered field groups <b>will not</b> appear in the list of editable field groups. This is useful for including fields in themes.
sv: Registrerade fältgrupper <b>kommer inte</b> att visas i listan över redigerbara fältgrupper. Detta är användbart när man inkluderar fält i teman.

en: Please note that if you export and register field groups within the same WP, you will see duplicate fields on your edit screens. To fix this, please move the original field group to the trash or remove the code from your functions.php file.
sv: Notera att om du exporterar och registrerar fältgrupper inom samma WordPress-installation kommer du se dubbletter av fälten i din redigeringsvy. För att åtgärda det flyttar du den ursprungliga fältgruppen till papperskorgen eller tar bort koden från din functions.php-fil.

en: Select field group(s) from the list and click "Create PHP"
sv: Välj fältgrupp(er) från listan och klicka "Exportera till PHP"

en: Copy the PHP code generated
sv: Kopiera den genererade PHP-koden

en: Paste into your functions.php file
sv: Klistra in koden i din functions.php-fil

en: To activate any Add-ons, edit and use the code in the first few lines.
sv: Redigera de första kodraderna för att aktivera eventuella tillägg.

en: Export Field Groups to PHP
sv: Exportera fältgrupper till PHP

en: Instructions
sv: Instruktioner

en: Notes
sv: Anteckningar

en: Include in theme
sv: Inkludera i tema

en: The Advanced Custom Fields plugin can be included within a theme. To do so, move the ACF plugin inside your theme and add the following code to your functions.php file:
sv: Advanced Custom Fields-tilläggen kan inkluderas i ett tema. Detta görs genom att flytta ACF till din temamapp och lägg till följande kod i din functions.php-fil:

en: To remove all visual interfaces from the ACF plugin, you can use a constant to enable lite mode. Add the following code to your functions.php file <b>before</b> the include_once code:
sv: Ta bort det visuella gränssnittet i ACF genom att aktivera "Lite mode". Lägg till följande kod i din functions.php <b>innan</b> include_once-anropet:

en: Back to export
sv: Tillbaka till export

en: No field groups were selected
sv: Inga fältgrupper var valda

en: Move to trash. Are you sure?
sv: Flytta till papperskorgen. Är du säker?

en: checked
sv: vald

en: No toggle fields available
sv: Det finns inga aktiveringsbara fält

en: Field group title is required
sv: Fältgruppen måste ha en titel

en: copy
sv: kopiera

en: or
sv: eller

en: Fields
sv: Fält

en: Parent fields
sv: Överliggande fält

en: Sibling fields
sv: Intilliggande fält

en: Hide / Show All
sv: Dölj / Visa alla

en: Location
sv: Plats

en: Options
sv: Alternativ

en: Show Field Key:
sv: Visa fältnyckel:

en: No
sv: Nej

en: Yes
sv: Ja

en: Front Page
sv: Förstasida

en: Posts Page
sv: Inläggssida

en: Top Level Page (parent of 0)
sv: Toppsida (förälder satt till 0)

en: Parent Page (has children)
sv: Föräldersida (har undersidor)

en: Child Page (has parent)
sv: Undersida (har föräldersida)

en: Default Template
sv: Standardmall

en: Publish
sv: Publicerat

en: Pending Review
sv: Väntar på granskning

en: Draft
sv: Utkast

en: Future
sv: Tidsbestämt

en: Private
sv: Privat

en: Trash
sv: I papperskorgen

en: Super Admin
sv: Superadministratör

en: All
sv: Alla

en: Title
sv: Titel

en: Changelog
sv: Versionshistorik

en: See what's new in
sv: Se vad som är nytt i

en: Resources
sv: Resurser

en: Getting Started
sv: Kom igång

en: Field Types
sv: Fälttyper

en: Functions
sv: Funktioner

en: Filters
sv: Filter

en: 'How to' guides
sv: Användarguider

en: Tutorials
sv: Handledningar

en: Created by
sv: Skapad av

en: Vote
sv: Rösta

en: Follow
sv: Följ

en: Welcome to Advanced Custom Fields
sv: Välkommen till Advanced Custom Fields

en: Thank you for updating to the latest version!
sv: Tack för att du har uppdaterat till den senaste versionen!

en: is more polished and enjoyable than ever before. We hope you like it.
sv: är mer polerad och bättre än någonsin. Vi hoppas att du tycker om det.

en: What’s New
sv: Nyheter

en: Download Add-ons
sv: Ladda ner tillägg

en: Activation codes have grown into plugins!
sv: Aktiveringskoderna har flyttat in i tilläggen!

en: Add-ons are now activated by downloading and installing individual plugins. Although these plugins will not be hosted on the wordpress.org repository, each Add-on will continue to receive updates in the usual way.
sv: Nu aktiveras tillägg genom att de laddas ner och installeras separat. Även om dessa tillägg inte lagras på wordpress.org fortsätter de att få uppdateringar som vanligt.

en: All previous Add-ons have been successfully installed
sv: Alla tidigare tillägg har installerats

en: This website uses premium Add-ons which need to be downloaded
sv: Denna webbplats använder premiumtillägg som behöver laddas ner

en: Download your activated Add-ons
sv: Ladda ner dina aktiverade tillägg

en: This website does not use premium Add-ons and will not be affected by this change.
sv: Denna webbplats använder inga premiumtillägg och påverkas inte av denna förändring.

en: Easier Development
sv: Enklare utveckling

en: New Field Types
sv: Nya fälttyper

en: Taxonomy Field
sv: Taxonomifält

en: User Field
sv: Användarfält

en: Email Field
sv: E-postfät

en: Password Field
sv: Lösenordsfält

en: Custom Field Types
sv: Egna fälttyper

en: Creating your own field type has never been easier! Unfortunately, version 3 field types are not compatible with version 4.
sv: Att skapa egna fälttyper har aldrig varit enklare! Tyvärr är inte fälttyper från version 3 inte kompatibla med version 4.

en: Migrating your field types is easy, please
sv: Att migrera fälttyper är enkelt! Följ

en: follow this tutorial
sv: denna guide

en: to learn more.
sv: för att få veta mer.

en: Actions &amp; Filters
sv: Funktioner och filter

en: All actions & filters have received a major facelift to make customizing ACF even easier! Please
sv: Alla funktioner och filter har fått en ordentlig ansiktslyftning för att göra justeringar av ACF enklare! Läs

en: read this guide
sv: denna guide

en: to find the updated naming convention.
sv: för en uppdatering av namnkonventionerna.

en: Preview draft is now working!
sv: Förhandsvisning av utkast fungerar nu!

en: This bug has been squashed along with many other little critters!
sv: Denna bugg har åtgärdats tillsammans med ett antal av dess kompisar.

en: See the full changelog
sv: Läsa hela förändringsloggen

en: Important
sv: Viktigt

en: Database Changes
sv: Databasförändringar

en: Absolutely <strong>no</strong> changes have been made to the database between versions 3 and 4. This means you can roll back to version 3 without any issues.
sv: <b>Inga</b> förändringar har i databasen har gjorts mellan version 3 och 4. Detta innebär att du kan gå tillbaka till version 3 utan problem.

en: Potential Issues
sv: Potentiella problem

en: Due to the sizable changes surrounding Add-ons, field types and action/filters, your website may not operate correctly. It is important that you read the full
sv: På grund av stora förändringar kring tillägg, fälttyper samt funktioner och filter kanske din webbplats inte fungerar korrekt. Det är viktigt att läsa guiden

en: Migrating from v3 to v4
sv: Migration från version 3 till 4

en: guide to view the full list of changes.
sv: för listan över samtliga förändringar.

en: Really Important!
sv: Verkligen viktigt!

en: If you updated the ACF plugin without prior knowledge of such changes, please roll back to the latest
sv: Om du uppdaterat ACF utan att veta om dessa förändringar kan du gå tillbaka till den senaste upplagan av

en: of this plugin.
sv: av tillägget.

en: Thank You
sv: Tack

en: A <strong>BIG</strong> thank you to everyone who has helped test the version 4 beta and for all the support I have received.
sv: Ett <strong>STORT</strong> tack till alla som har hjälpt till att testa betaversionen av version 4 och allt stöd jag fått.

en: Without you all, this release would not have been possible!
sv: Utan er hade denna release aldrig varit möjlig!

en: Changelog for
sv: Förändringsloggen för

en: Learn more
sv: Läs mer

en: Overview
sv: Översikt

en: Previously, all Add-ons were unlocked via an activation code (purchased from the ACF Add-ons store). New to v4, all Add-ons act as separate plugins which need to be individually downloaded, installed and updated.
sv: Tidigare har alla tillägg låsts upp via en aktiveringskod (som kunnat köpas via ACFs webbshop). Från och med version 4 är alla tillägg separata plugins som laddas ner, installeras och uppdateras individuellt.

en: This page will assist you in downloading and installing each available Add-on.
sv: Denna sida kommer att hjälpa dig ladda ner och installera alla tillgängliga tillägg.

en: Available Add-ons
sv: Tillgängliga tillägg

en: The following Add-ons have been detected as activated on this website.
sv: Följande tillägg har upptäckts och aktiverats på denna webbplats.

en: Name
sv: Namn

en: Activation Code
sv: Aktiveringskod

en: Flexible Content
sv: Flexibelt innehåll

en: For each Add-on available, please perform the following:
sv: Gör följande för varje tillgängligt tillägg:

en: Download the Add-on plugin (.zip file) to your desktop
sv: Ladda ner tillägget (.zip-fil) till ditt skrivbord

en: Navigate to
sv: Gå till

en: Plugins > Add New > Upload
sv: Tillägg > Lägg till > Ladda upp

en: Use the uploader to browse, select and install your Add-on (.zip file)
sv: Använd uppladdaren för att välja och installera tillägget (.zip-filen)

en: Once the plugin has been uploaded and installed, click the 'Activate Plugin' link
sv: När tillägget har laddats upp och installerats klickar du på länken "Aktivera tillägg"

en: The Add-on is now installed and activated!
sv: Tillägget har nu installerats och aktiverats!

en: Awesome. Let's get to work
sv: Grymt! Dags att återgå till arbetet.

en: Expand Details
sv: Visa detaljer

en: Collapse Details
sv: Dölj detaljer

en: Validation Failed. One or more fields below are required.
sv: Valideringen misslyckades. Ett eller flera fält nedan måste fyllas i.

en: Upgrade
sv: Uppgradera

en: What's new
sv: Nyheter

en: credits
sv: Tack

en: Modifying field group options 'show on page'
sv: Ändrar fältgruppens inställning "visa på sida"

en: Modifying field option 'taxonomy'
sv: Ändrar fältinställningen "taxonomi"

en: Moving user custom fields from wp_options to wp_usermeta'
sv: Flyttar användarfält från wp_options till wp_usermeta

en: Basic
sv: Enkel

en: Checkbox
sv: Kryssruta

en: Choice
sv: Alternativ

en: Choices
sv: Alternativ

en: Enter each choice on a new line.
sv: Ange ett alternativ per rad

en: For more control, you may specify both a value and label like this:
sv: För mer kontroll kan du specificera både värde och etikett enligt:

en: red : Red
sv: röd : Röd

en: blue : Blue
sv: blå : Blå

en: Default Value
sv: Standardvärde

en: Enter each default value on a new line
sv: Ange varje värde på en ny rad

en: Vertical
sv: Vertikalt

en: Horizontal
sv: Horisontellt

en: Color Picker
sv: Färgväljare

en: Email
sv: E-post

en: Appears when creating a new post
sv: Visas när ett nytt inlägg skapas

en: Placeholder Text
sv: Platshållartext

en: Appears within the input
sv: Visas inuti fältet

en: Prepend
sv: Lägg till före

en: Appears before the input
sv: Visas före fältet

en: Append
sv: Lägg till efter

en: Appears after the input
sv: Visas efter fältet

en: File
sv: Fil

en: Content
sv: Innehåll

en: Select File
sv: Välj fil

en: Edit File
sv: Redigera fil

en: Update File
sv: Uppdatera fil

en: uploaded to this post
sv: uppladdade till detta inlägg

en: No File Selected
sv: Ingen fil vald

en: Add File
sv: Lägg till fil

en: Return Value
sv: Returvärde

en: File Object
sv: Filobjekt

en: File URL
sv: Filadress

en: File ID
sv: Filens ID

en: Library
sv: Bibliotek

en: Uploaded to post
sv: Uppladdade till detta inlägg

en: Locating
sv: Söker plats

en: Sorry, this browser does not support geolocation
sv: Tyvärr saknar denna webbläsare stöd för platsinformation

en: Center
sv: Centrum

en: Center the initial map
sv: Kartans initiala centrum

en: Height
sv: Höjd

en: Customise the map height
sv: Skräddarsy kartans höjd

en: Image
sv: Bild

en: Select Image
sv: Välj bild

en: Edit Image
sv: Redigera bild

en: Update Image
sv: Uppdatera bild

en: Remove
sv: Radera

en: Edit
sv: Redigera

en: No image selected
sv: Ingen bild vald

en: Add Image
sv: Lägg till bild

en: Specify the returned value on front end
sv: Välj vilken typ av värde som ska returneras

en: Image Object
sv: Bildobjekt

en: Image URL
sv: Bildadress

en: Image ID
sv: Bildens ID

en: Preview Size
sv: Förhandsvisningens storlek

en: Shown when entering data
sv: Visas vid inmatning

en: Limit the media library choice
sv: Begränsa urvalet i mediabiblioteket

en: Message
sv: Meddelande

en: Text &amp; HTML entered here will appear inline with the fields
sv: Text och HTML som anges här visas tillsammans med fälten

en: Please note that all text will first be passed through the wp function
sv: Notera att all text först kommer att passera genom funktionen

en: Number
sv: Nummer

en: Minimum Value
sv: Minsta värde

en: Maximum Value
sv: Högsta värde

en: Step Size
sv: Stegvärde

en: Page Link
sv: Sidlänk

en: Relational
sv: Relation

en: Post Type
sv: Inläggstyp

en: Allow Null?
sv: Tillått nollvärde?

en: Select multiple values?
sv: Välj multipla värden?

en: Password
sv: Lösenord

en: Post Object
sv: Inläggsobjekt

en: Filter from Taxonomy
sv: Filtera från taxonomi

en: Radio Button
sv: Alternativknapp

en: Other
sv: Annat

en: Enter your choices one per line
sv: Ange ett värde per rad

en: Red
sv: Röd

en: Blue
sv: Blå

en: Add 'other' choice to allow for custom values
sv: Lägg till värdet "other" för att tillåta egna värden

en: Save 'other' values to the field's choices
sv: Spara "other"-värden till fältets alternativ

en: Relationship
sv: Relation

en: Maximum values reached ( {max} values )
sv: Maximalt antal värden nåddes ( maximalt {max} värden )

en: Search...
sv: Sök...

en: Filter by post type
sv: Filtrera inläggstyp

en: Return Format
sv: Returvärde

en: Post Objects
sv: Inläggsobjekt

en: Post IDs
sv: Inläggets ID

en: Search
sv: Sök

en: Post Type Select
sv: Välj inläggstyp

en: Elements
sv: Element

en: Selected elements will be displayed in each result
sv: Valda element visas i varje resultat

en: Featured Image
sv: Utvald bild

en: Post Title
sv: Inläggstitel

en: Maximum posts
sv: Maximalt antal inlägg

en: Select
sv: Välj

en: Tab
sv: Flik

en: Use "Tab Fields" to better organize your edit screen by grouping your fields together under separate tab headings.
sv: Använd "flikfält" för att bättre organisera redigeringsvyn genom att gruppera dina fält under separata flikar.

en: All the fields following this "tab field" (or until another "tab field" is defined) will be grouped together.
sv: Alla fält efter detta "flikfält" (eller fram till nästa "flikfält") kommer att grupperas tillsammans.

en: Use multiple tabs to divide your fields into sections.
sv: Använd flera flikar för att dela upp dina fält i sektioner.

en: Taxonomy
sv: Taxonomi

en: None
sv: Ingen

en: Field Type
sv: Fälttyp

en: Multiple Values
sv: Multipla värden

en: Multi Select
sv: Flera värden

en: Single Value
sv: Ett värde

en: Radio Buttons
sv: Alternativknappar

en: Load & Save Terms to Post
sv: Ladda eller spara termer till inlägg

en: Load value based on the post's terms and update the post's terms on save
sv: Ladda värde baserat på inläggets termer och uppdatera dessa när inlägget sparas

en: Term Object
sv: Termobjekt

en: Term ID
sv: Term-ID

en: Formatting
sv: Formatering

en: Affects value on front end
sv: Påverkar hur värdet skrivs ut

en: No formatting
sv: Ingen formatering

en: Convert HTML into tags
sv: Konvertera HTML till taggar

en: Character Limit
sv: Maximalt antal tecken

en: Leave blank for no limit
sv: Lämna tomt för att inte begränsa

en: Text Area
sv: Textfält

en: Convert new lines into &lt;br /&gt; tags
sv: Konvertera radbrytnignar till &lt;br /&gt;-taggar

en: True / False
sv: Sant / Falskt

en: eg. Show extra content
sv: exempel: Visa extra innehåll

en: User
sv: Användare

en: Filter by role
sv: Filtrera efter roll

en: Wysiwyg Editor
sv: WYSIWYG-editor

en: Toolbar
sv: Verktygsfält

en: Show Media Upload Buttons?
sv: Visa knappar för mediauppladdning

en: Date Picker
sv: Datumväljare

en: Done
sv: Klar

en: Today
sv: Idag

en: Show a different month
sv: Visa en annan månad

en: Save format
sv: Lagringsformat

en: This format will determine the value saved to the database and returned via the API
sv: Detta format avgör hur värdet sparas i databasen och returneras via tilläggets API

en: "yymmdd" is the most versatile save format. Read more about
sv: "yymmdd" är det mest flexibla formatet. Läs mer om

en: jQuery date formats
sv: jQuery datumformat

en: Display format
sv: Visningsformat

en: This format will be seen by the user when entering a value
sv: Detta format är det som visas när användaren anger ett värde

en: "dd/mm/yy" or "mm/dd/yy" are the most used display formats. Read more about
sv: "yy-mm-dd" är set vanligaste visningsformatet. Läs mer om

en: Week Starts On
sv: Veckor börjar på

en: New Field
sv: Nytt fält

en: Field type does not exist
sv: Fälttypen finns inte

en: Field Order
sv: Ordning på fält

en: Field Label
sv: Fältetikett

en: Field Name
sv: Fältnamn

en: Field Key
sv: Fältnyckel

en: No fields. Click the <strong>+ Add Field</strong> button to create your first field.
sv: Inga fält. Klicka på knappen <strong>+ Lägg till fält</strong> för att skapa ditt första fält.

en: Edit this Field
sv: Redigera detta fält

en: Read documentation for this field
sv: Läs dokumentationen för detta fält

en: Docs
sv: Dokumentation

en: Duplicate this Field
sv: Duplicera detta fält

en: Duplicate
sv: Duplicera

en: Delete this Field
sv: Radera detta fält

en: Delete
sv: Radera

en: This is the name which will appear on the EDIT page
sv: Detta namn kommer att visas i redigeringsvyn

en: Single word, no spaces. Underscores and dashes allowed
sv: Ett ord utan mellanslag. Understreck och bindestreck är tillåtna

en: Field Instructions
sv: Instruktioner för fält

en: Instructions for authors. Shown when submitting data
sv: Instruktioner till författare. Visas när data anges

en: Required?
sv: Obligatorisk?

en: Conditional Logic
sv: Visningsvillkor

en: is equal to
sv: är lika med

en: is not equal to
sv: inte är lika med

en: Show this field when
sv: Visa detta fält när

en: all
sv: alla

en: any
sv: någon

en: these rules are met
sv: av dessa villkor uppfylls

en: Close Field
sv: Stäng fält

en: Drag and drop to reorder
sv: Dra och släpp för att ändra ordning

en: + Add Field
sv: + Lägg till fält

en: Rules
sv: Regler

en: Create a set of rules to determine which edit screens will use these advanced custom fields
sv: Skapa regler för när redigeringsvyn ska visa dessa fält

en: Show this field group if
sv: Visa detta fält när

en: Logged in User Type
sv: Inloggad användartyp

en: Page
sv: Sida

en: Page Type
sv: Sidtyp

en: Page Parent
sv: Sidans förälder

en: Page Template
sv: Sidmall

en: Post
sv: Inlägg

en: Post Category
sv: Inläggskategori

en: Post Format
sv: Inläggsformat

en: Post Status
sv: Status

en: Post Taxonomy
sv: Inläggstaxonomi

en: Attachment
sv: Bilaga

en: and
sv: och

en: Add rule group
sv: Lägg till regelgrupp

en: Order No.
sv: Ordernr.

en: Field groups are created in order <br />from lowest to highest
sv: Fältgrupper skapas i ordning, <br />från lägsta till högsta

en: Position
sv: Plats

en: High (after title)
sv: Hög (efter titeln)

en: Normal (after content)
sv: Normal (efter innehållet)

en: Side
sv: Sidopanel

en: Style
sv: Stil

en: No Metabox
sv: Ingen metabox

en: Standard Metabox
sv: Vanlig metabox

en: Hide on screen
sv: Dölj på sida

en: <b>Select</b> items to <b>hide</b> them from the edit screen
sv: <b>Välj</b> objekt för att <b>dölja</b> dem från redigeringsvyn

en: If multiple field groups appear on an edit screen, the first field group's options will be used. (the one with the lowest order number)
sv: Om flera fältgrupper visas i redigeringsvyn kommer första gruppens inställningar att användas (den med lägst ordningsnummer)

en: Content Editor
sv: Innehållseditor

en: Excerpt
sv: Utdrag

en: Discussion
sv: Diskussion

en: Comments
sv: Kommentarer

en: Revisions
sv: Revisioner

en: Slug
sv: Permalänk

en: Author
sv: Författare

en: Categories
sv: Kategorier

en: Tags
sv: Etiketter

en: Send Trackbacks
sv: Skicka trackbacks
