Advanced Custom Fields - en to it_IT translation catalogue (378 entries)

en: Field&nbsp;Groups
it_IT: Gruppi di Campi

en: Add New
it_IT: Aggiungi nuovo

en: Add New Field Group
it_IT: Aggiungi un nuovo gruppo di campi

en: Edit Field Group
it_IT: Modifica il gruppo di campi

en: New Field Group
it_IT: Nuovo gruppo di campi

en: View Field Group
it_IT: Visualizza gruppo di campi

en: Search Field Groups
it_IT: Cerca gruppi di campi

en: No Field Groups found
it_IT: Nessun gruppo di campi trovato

en: No Field Groups found in Trash
it_IT: Nessun gruppo di campi trovato nel cestino

en: Custom Fields
it_IT: Advanced Custom Fields

en: Field group updated.
it_IT: Gruppo di campi aggiornato.

en: Custom field updated.
it_IT: Campo personalizzato aggiornato.

en: Custom field deleted.
it_IT: Campo personalizzato cancellato.

en: Field group restored to revision from %s
it_IT: Gruppo di campi ripristinato alla revisione del %s

en: Field group published.
it_IT: Gruppo di campi pubblicato.

en: Field group saved.
it_IT: Gruppo di campi salvato.

en: Field group submitted.
it_IT: Gruppo di campi inviato.

en: Field group scheduled for.
it_IT: Gruppo di campi schedulato.

en: Field group draft updated.
it_IT: Bozza del gruppo di campi aggiornata.

en: Thumbnail
it_IT: Miniatura

en: Medium
it_IT: Media

en: Large
it_IT: Grande

en: Full
it_IT: Dimensione reale

en: Update
it_IT: Aggiornamento

en: Post updated
it_IT: Post aggiornato

en: Error
it_IT: Errore

en: No ACF groups selected
it_IT: Nessun gruppo ACF selezionato

en: Create infinite rows of repeatable data with this versatile interface!
it_IT: Crea infinite righe di dati ripetibili con questa interfaccia versatile!

en: Gallery Field
it_IT: Campo Galleria

en: Create image galleries in a simple and intuitive interface!
it_IT: Crea gallerie di immagini in modo semplice ed intuitivo!

en: Options Page
it_IT: Pagina delle opzioni

en: Create global data to use throughout your website!
it_IT: Crea dati globali da usare in tutto il tuo sito web!

en: Create unique designs with a flexible content layout manager!
it_IT: Crea design unici con i contenuti flessibili ed il gestore di layout!

en: Gravity Forms Field
it_IT: Campo Gravity Forms

en: Creates a select field populated with Gravity Forms!
it_IT: Crea e seleziona un campo riempito con Gravity Forms!

en: Location Field
it_IT: Campo Località

en: Find addresses and coordinates of a desired location
it_IT: Cerca l'indirizzo e le coordinate della località desiderata

en: Contact Form 7 Field
it_IT: Campo Contact Form 7

en: Assign one or more contact form 7 forms to a post
it_IT: Assegna uno o più form di Contact Form 7 al post

en: Advanced Custom Fields Add-Ons
it_IT: Add-Ons per Advanced Custom Fields

en: The following Add-ons are available to increase the functionality of the Advanced Custom Fields plugin.
it_IT: I seguenti Add-ons sono disponibili per incrementare le funzionalità del plugin Advanced Custom Fields.

en: Each Add-on can be installed as a separate plugin (receives updates) or included in your theme (does not receive updates).
it_IT: Ogni Add-on può essere installato come plugin separato (riceve gli aggiornamenti) o incluso nel tuo tema (non riceve gli aggiornamenti)

en: Installed
it_IT: Installato

en: Purchase & Install
it_IT: Acquista ed Installa

en: Download
it_IT: Scarica

en: Export
it_IT: Esporta

en: Export Field Groups
it_IT: Esporta Gruppi di Campi

en: Field Groups
it_IT: Gruppi di Campi

en: Select the field groups to be exported
it_IT: Scegli il gruppo di campi da esportare

en: Export to XML
it_IT: Esporta in XML

en: Export to PHP
it_IT: Esporta in PHP

en: ACF will create a .xml export file which is compatible with the native WP import plugin.
it_IT: ACF creerà un file di export XML che è compatibile con tutti i plugin di importazione nativi.

en: Imported field groups <b>will</b> appear in the list of editable field groups. This is useful for migrating fields groups between Wp websites.
it_IT: I gruppi di campi importati <b>appariranno</b> nella lista dei gruppi di campi editabili. Questo è utile per migrare gruppi di campi tra diversi siti web realizzati con WordPress.

en: Select field group(s) from the list and click "Export XML"
it_IT: Scegli un gruppo di campi dalla lista e clicca su "Esporta XML"

en: Save the .xml file when prompted
it_IT: Salva il file .xml quando richiesto

en: Navigate to Tools &raquo; Import and select WordPress
it_IT: Vai su Strumenti / Importa e seleziona WordPress

en: Install WP import plugin if prompted
it_IT: Installare il plugin WP d'importazione, se richiesto

en: Upload and import your exported .xml file
it_IT: Carica e importa il tuo file .xml

en: Select your user and ignore Import Attachments
it_IT: Seleziona il tuo utente e ignora gli allegati d'importazione

en: That's it! Happy WordPressing
it_IT: Fatto! Buon Wordpress

en: ACF will create the PHP code to include in your theme.
it_IT: ACF genererà il codice PHP da includere nel tuo tema.

en: Registered field groups <b>will not</b> appear in the list of editable field groups. This is useful for including fields in themes.
it_IT: I gruppi di campi registrati <b>non appariranno</b> nella lista dei gruppi di campi editabili. Questo è utile per l'inclusione dei campi nei temi.

en: Please note that if you export and register field groups within the same WP, you will see duplicate fields on your edit screens. To fix this, please move the original field group to the trash or remove the code from your functions.php file.
it_IT: Per favore considera che se esporti e registri un gruppo di campi nello stesso WP, vedrai campi duplicati nella schermata di modifica. Per risolvere questo, sposta il gruppo di campi originale nel cestino o rimuovi il codice dal tuo file functions.php

en: Select field group(s) from the list and click "Create PHP"
it_IT: Seleziona i gruppi di campi dalla lista e clicca su "Crea PHP"

en: Copy the PHP code generated
it_IT: Copia il codice PHP generato

en: Paste into your functions.php file
it_IT: Incolla nel tuo file functions.php

en: To activate any Add-ons, edit and use the code in the first few lines.
it_IT: Per attivare qualsiasi Add-ons, modifica e usa il codice nelle prime linee.

en: Export Field Groups to PHP
it_IT: Esporta i gruppi di campi in PHP

en: Instructions
it_IT: Istruzioni

en: Notes
it_IT: Note

en: Include in theme
it_IT: Includi nel tema

en: The Advanced Custom Fields plugin can be included within a theme. To do so, move the ACF plugin inside your theme and add the following code to your functions.php file:
it_IT: Il plugin Advanced Custom Fields può essere incluso in un tema. Per farlo sposta la cartella del plugin ACF all'interno del tuo tema ed aggiungi il codice seguente all'interno del file functions.php:

en: To remove all visual interfaces from the ACF plugin, you can use a constant to enable lite mode. Add the following code to your functions.php file <b>before</b> the include_once code:
it_IT: Per rimuovere tutte le possibili interferenze visuali dal plugin ACF, puoi usare una costante per abilitare la modalità leggera. Aggiungi il seguente codice al tuo file functions.php <b>prima</b> di include_once:

en: Back to export
it_IT: Torna all'esportazione

en: No field groups were selected
it_IT: Nessun gruppo di campi è stato selezionato

en: Move to trash. Are you sure?
it_IT: Sei sicuro di spostarlo nel cestino?

en: checked
it_IT: selezionato

en: No toggle fields available
it_IT: Nessun campo alternato (toggle) disponibile

en: Field group title is required
it_IT: Il titolo del gruppo di campi è obbligatorio

en: copy
it_IT: copia

en: or
it_IT: o

en: Fields
it_IT: Campi

en: Parent fields
it_IT: Campi genitori

en: Sibling fields
it_IT: Campi fratelli

en: Hide / Show All
it_IT: Nascondi / Mostra Tutto

en: Options
it_IT: Opzioni

en: Show Field Key:
it_IT: Mostra la Chiave del Campo:

en: Yes
it_IT: Si

en: Front Page
it_IT: Pagina Iniziale

en: Posts Page
it_IT: Pagina dei Posts

en: Top Level Page (parent of 0)
it_IT: Pagina di Livello Top (parente di 0)

en: Parent Page (has children)
it_IT: Pagina Parente (ha figli)

en: Child Page (has parent)
it_IT: Pagina figlia (ha genitore)

en: Default Template
it_IT: Template di default

en: Publish
it_IT: Pubblica

en: Pending Review
it_IT: Revisione in Sospeso

en: Draft
it_IT: Bozza

en: Future
it_IT: Futuro

en: Private
it_IT: Privato

en: Revision
it_IT: Revisione

en: Trash
it_IT: Cestina

en: Super Admin
it_IT: Super Amministratore

en: All
it_IT: Tutti

en: Title
it_IT: Titolo

en: See what's new in
it_IT: Guarda cosa c'è di nuovo in

en: version
it_IT: versione

en: Resources
it_IT: Risorse

en: Getting Started
it_IT: Guida introduttiva

en: Field Types
it_IT: Tipi di Campo

en: Functions
it_IT: Funzioni

en: Actions
it_IT: Azioni

en: Filters
it_IT: Filtri

en: 'How to' guides
it_IT: Guida 'Come fare'

en: Created by
it_IT: Creato da

en: Vote
it_IT: Vota

en: Follow
it_IT: Segui

en: Welcome to Advanced Custom Fields
it_IT: Benvenuto in Advanced Custom Fields

en: Thank you for updating to the latest version!
it_IT: Grazie per aver aggiornato all'ultima versione!

en: is more polished and enjoyable than ever before. We hope you like it.
it_IT: è più pulito e divertente che mai. Speriamo che vi piaccia.

en: What’s New
it_IT: Cosa c'è di nuovo

en: Download Add-ons
it_IT: Scarica Add-ons

en: Activation codes have grown into plugins!
it_IT: I codici di attivazione sono stati migrati direttamente all'interno dei plugins!

en: Add-ons are now activated by downloading and installing individual plugins. Although these plugins will not be hosted on the wordpress.org repository, each Add-on will continue to receive updates in the usual way.
it_IT: I plugin aggiuntivi sono ora attivati dopo il download e l'installazione degli stessi. Sebbene questi plugins non siano ospitati nella repository ufficiale di wordpress.org, ogni Add-on continuerà a ricevere aggiornamenti nella solita maniera.

en: All previous Add-ons have been successfully installed
it_IT: Tutti gli Add-ons precedenti sono stati installati con successo

en: This website uses premium Add-ons which need to be downloaded
it_IT: Il sito web utilizza Add-ons premium che devono essere scaricati

en: Download your activated Add-ons
it_IT: Scarica i tuoi Add-ons attivati

en: This website does not use premium Add-ons and will not be affected by this change.
it_IT: Questo sito non fa uso di Add-ons premium e non sarà interessato da questo cambiamento.

en: Easier Development
it_IT: Sviluppo Semplificato

en: New Field Types
it_IT: Nuovi Tipi di Campo

en: Taxonomy Field
it_IT: Campo Tassonomia

en: User Field
it_IT: Campo Utente

en: Email Field
it_IT: Campo Email

en: Password Field
it_IT: Campo Password

en: Custom Field Types
it_IT: Tipi di Campo Personalizzato

en: Creating your own field type has never been easier! Unfortunately, version 3 field types are not compatible with version 4.
it_IT: Creare il tuo tipo di campo non è mai stato così facile! Sfortunatamente, i campi della versione 3 non sono compatibili con la verisione 4.

en: Migrating your field types is easy, please
it_IT: Migrare i tuoi campi è semplice, per favore

en: follow this tutorial
it_IT: segui questo tutorial

en: to learn more.
it_IT: per saperne di più.

en: Actions &amp; Filters
it_IT: Azioni e Filtri

en: All actions & filters have received a major facelift to make customizing ACF even easier! Please
it_IT: Tutte le azioni e filtri hanno subito un intervento sostanziale per rendere la personalizzazione di ACF ancora più semplice! Per favore

en: read this guide
it_IT: leggi questa guida

en: to find the updated naming convention.
it_IT: per trovare le nuove convenzioni adottate per la nomenclatura.

en: Preview draft is now working!
it_IT: Anteprima bozze ora è funzionante!

en: This bug has been squashed along with many other little critters!
it_IT: Questo bug è stato risolto insieme a molti altri più piccoli!

en: See the full changelog
it_IT: Vedi la lista di tutti i cambiamenti

en: Important
it_IT: Importante

en: Database Changes
it_IT: Cambiamenti al Database

en: Absolutely <strong>no</strong> changes have been made to the database between versions 3 and 4. This means you can roll back to version 3 without any issues.
it_IT: Assolutamente <strong>nessun</strong> cambiamento è stato fatto al database tra le versioni 3 e 4. Questo significa che puoi tornare indietro alla versione 3 senza alcun problema.

en: Potential Issues
it_IT: Potenziali Problemi

en: Due to the sizable changes surrounding Add-ons, field types and action/filters, your website may not operate correctly. It is important that you read the full
it_IT: A causa delle modifiche effettuate agli Add-ons, i tipi di campi e le azioni/filtri, il tuo sito web potrebbe non funzionare correttamente. E' importante che tu legga completamente

en: Migrating from v3 to v4
it_IT: Migrare dalla versione 3 alla 4

en: guide to view the full list of changes.
it_IT: la guida per visualizzare la lista di tutti i cambiamenti fatti.

en: Really Important!
it_IT: Molto Importante!

en: If you updated the ACF plugin without prior knowledge of such changes, please roll back to the latest
it_IT: Se hai aggiornato ACF senza alcuna conoscenza di queste modifiche, per favore torna indietro all'ultima

en: version 3
it_IT: versione 3

en: of this plugin.
it_IT: di questa plugin.

en: Thank You
it_IT: Grazie

en: A <strong>BIG</strong> thank you to everyone who has helped test the version 4 beta and for all the support I have received.
it_IT: Un <strong>GRANDE</strong> grazie a tutti coloro che hanno contribuito a testare la versione 4 beta e per tutto il supporto che ho ricevuto.

en: Without you all, this release would not have been possible!
it_IT: Senza tutti voi, questa release non sarebbe stata possibile!

en: Changelog for
it_IT: Changelog per

en: Learn more
it_IT: Scopri di più

en: Overview
it_IT: Panoramica

en: Previously, all Add-ons were unlocked via an activation code (purchased from the ACF Add-ons store). New to v4, all Add-ons act as separate plugins which need to be individually downloaded, installed and updated.
it_IT: Precedentemente, tutti gli Add-ons dovevano essere sbloccati tramite un codice di attivazione (acquistato dallo store di ACF). Ora, con la versione 4, tutti gli Add-ons agiscono come plugin separati che devono essere scaricati singolarmente, installati ed aggiornati.

en: This page will assist you in downloading and installing each available Add-on.
it_IT: Questa pagina ti guiderà nel download e nell'installazione di ogni Add-on disponibile.

en: Available Add-ons
it_IT: Add-ons disponibili

en: The following Add-ons have been detected as activated on this website.
it_IT: I seguenti Add-ons sono stati rilevati come attivi su questo sito web.

en: Name
it_IT: Nome

en: Activation Code
it_IT: Codice di Attivazione

en: Flexible Content
it_IT: Contenuto flessibile

en: Installation
it_IT: Installazione

en: For each Add-on available, please perform the following:
it_IT: Per ogni Add-on disponibile, per favore procedi come indicato di seguito:

en: Download the Add-on plugin (.zip file) to your desktop
it_IT: Scarica il plugin dell'Add-on (file .zip) sul tuo desktop

en: Navigate to
it_IT: Naviga fino a

en: Plugins > Add New > Upload
it_IT: Plugins > Aggiungi Nuovo > Carica

en: Use the uploader to browse, select and install your Add-on (.zip file)
it_IT: Usa l'uploader per cercare, scegliere ed installare il tuo Add-on (file .zip)

en: Once the plugin has been uploaded and installed, click the 'Activate Plugin' link
it_IT: Una volta che il plugin è stato caricato ed installato, clicca sul link 'Attiva Plugin'

en: The Add-on is now installed and activated!
it_IT: L'Add-on è stato installato ed attivato!

en: Awesome. Let's get to work
it_IT: Eccellente. Iniziamo a lavorare

en: Expand Details
it_IT: Espandi Dettagli

en: Collapse Details
it_IT: Chiudi Dettagli

en: Validation Failed. One or more fields below are required.
it_IT: Validazione fallita. Uno o più campi sono obbligatori.

en: Upgrade
it_IT: Aggiorna

en: What's new
it_IT: Cosa c'è di nuovo

en: credits
it_IT: crediti

en: Modifying field group options 'show on page'
it_IT: Modificare l'opzione del gruppo di campi 'mostra nella pagina'

en: Modifying field option 'taxonomy'
it_IT: Modificare l'opzione del campo 'tassonomia'

en: Moving user custom fields from wp_options to wp_usermeta'
it_IT: Spostare i campi personalizzati da wp_options a wp_usermeta

en: Choice
it_IT: Scelta

en: Choices
it_IT: Opzioni

en: Enter each choice on a new line.
it_IT: Inserisci un'opzione per ogni linea.

en: For more control, you may specify both a value and label like this:
it_IT: Per un maggiore controllo, puoi specificare sia un valore che un'etichetta così:

en: red : Red
it_IT: rosso : Rosso

en: blue : Blue
it_IT: blu : Blu

en: Default Value
it_IT: Valore di default

en: Enter each default value on a new line
it_IT: Inserisci ogni valore di default su una nuova riga

en: Vertical
it_IT: Verticale

en: Horizontal
it_IT: Orizzontale

en: Dummy
it_IT: Inutile

en: Appears when creating a new post
it_IT: Mostra quando crei un nuovo post

en: Placeholder Text
it_IT: Testo Segnaposto

en: Appears within the input
it_IT: Mostra insieme all'input

en: Prepend
it_IT: Appendi prima

en: Appears before the input
it_IT: Mostra prima dell'input

en: Append
it_IT: Appendi dopo

en: Appears after the input
it_IT: Mostra dopo l'input

en: Content
it_IT: Contenuto

en: Select File
it_IT: Seleziona file

en: Edit File
it_IT: Modifica File

en: Update File
it_IT: Aggiorna File

en: uploaded to this post
it_IT: Caricata in questo post

en: No File Selected
it_IT: Nessun file selezionato

en: Add File
it_IT: Aggiungi file

en: Return Value
it_IT: Restituisci valore

en: File Object
it_IT: Oggetto File

en: File URL
it_IT: URL del File

en: File ID
it_IT: ID del File

en: Library
it_IT: Libreria

en: Uploaded to post
it_IT: Caricate nel post

en: Google Map
it_IT: Mappa di Google

en: Locating
it_IT: Localizzare

en: Sorry, this browser does not support geolocation
it_IT: Spiacente, questo browser non supporta la geolocalizzazione

en: Clear location
it_IT: Cancella posizione

en: Find current location
it_IT: Trova località corrente

en: Search for address...
it_IT: Cerca l'indirizzo...

en: Center
it_IT: Centra

en: Center the initial map
it_IT: Centra la mappa iniziale

en: Height
it_IT: Altezza

en: Customise the map height
it_IT: Personalizza l'altezza della mappa

en: Set the initial zoom level
it_IT: Imposta il livello di zoom iniziale

en: Image
it_IT: Immagine

en: Select Image
it_IT: Seleziona immagine

en: Edit Image
it_IT: Modifica Immagine

en: Update Image
it_IT: Aggiorna Immagine

en: Remove
it_IT: Rimuovi

en: Edit
it_IT: Modifica

en: No image selected
it_IT: Nessuna immagine selezionata

en: Add Image
it_IT: Aggiungi immagine

en: Specify the returned value on front end
it_IT: Specifica il valore riportato nel front end

en: Image Object
it_IT: Oggetto Immagine

en: Image URL
it_IT: URL immagine

en: Image ID
it_IT: ID Immagine

en: Preview Size
it_IT: Anteprima grandezza

en: Shown when entering data
it_IT: Mostra quando inserisci dei dati

en: Limit the media library choice
it_IT: Limita la scelta della libreria media

en: Message
it_IT: Messaggio

en: Text &amp; HTML entered here will appear inline with the fields
it_IT: Testo e HTML inseriti appariranno in linea con i campi

en: Please note that all text will first be passed through the wp function
it_IT: Per favore, nota che tutto il testo verrà prima passato alla funzione di wp

en: Number
it_IT: Numero

en: Minimum Value
it_IT: Valore Minimo

en: Maximum Value
it_IT: Valore Massimo

en: Step Size
it_IT: Incremento

en: Page Link
it_IT: Link a pagina

en: Relational
it_IT: Relazionale

en: Allow Null?
it_IT: Campo nullo permesso?

en: Select multiple values?
it_IT: E' possibile selezionare più valori?

en: Filter from Taxonomy
it_IT: Filtro da Tassonomia

en: Other
it_IT: Altro

en: Enter your choices one per line
it_IT: Inserisci un'opzione per linea

en: Red
it_IT: Rosso

en: Blue
it_IT: Blu

en: Add 'other' choice to allow for custom values
it_IT: Aggiungi l'opzione 'altro' per permettere valori personalizzati

en: Save 'other' values to the field's choices
it_IT: Salva i valori 'altro' nelle scelte del campo

en: Relationship
it_IT: Relazione

en: Maximum values reached ( {max} values )
it_IT: Valore massimo raggiunto ( {max} )

en: Search...
it_IT: Cerca...

en: Filter by post type
it_IT: Filtra per post type

en: Return Format
it_IT: Restituisci Formato

en: Post Objects
it_IT: Oggetto Post

en: Post IDs
it_IT: ID del Post

en: Search
it_IT: Cerca

en: Post Type Select
it_IT: Scegli Post Type

en: Elements
it_IT: Elementi

en: Selected elements will be displayed in each result
it_IT: Gli elementi selezionati verranno mostrati in ogni risultato

en: Featured Image
it_IT: Immagine in Evidenza

en: Post Title
it_IT: Titolo del Post

en: Maximum posts
it_IT: Numero massimo di post

en: Select
it_IT: Seleziona

en: Use "Tab Fields" to better organize your edit screen by grouping your fields together under separate tab headings.
it_IT: Usa i "Campi Tab" per organizzare meglio la schermata di modifica raggruppando gruppi di campi insieme in tab con intestazioni separate.

en: All the fields following this "tab field" (or until another "tab field" is defined) will be grouped together.
it_IT: Tutti i campi che seguento questo "campo tab" (o finchè un altro "campo tab" è stato definito) verranno raggruppati insieme.

en: Use multiple tabs to divide your fields into sections.
it_IT: Usa tabs multiple per dividere i tuoi campi in sezioni.

en: Taxonomy
it_IT: Tassonomia

en: None
it_IT: Niente

en: Field Type
it_IT: Tipo del campo

en: Multiple Values
it_IT: Valori Multipli

en: Multi Select
it_IT: Selezione Multipla

en: Single Value
it_IT: Valore Singolo

en: Radio Buttons
it_IT: Pulsanti Radio

en: Load & Save Terms to Post
it_IT: Carica e Salva i Termini per il Post

en: Load value based on the post's terms and update the post's terms on save
it_IT: Carica i valori in base ai termini del post ed aggiorna i termini quando salvi

en: Term Object
it_IT: Oggetto Termine

en: Term ID
it_IT: ID Termine

en: Text
it_IT: Testo

en: Formatting
it_IT: Formattazione

en: Affects value on front end
it_IT: Ha effetto sul valore nel front end

en: Sets the textarea height
it_IT: Imposta l'altezza della text area

en: No formatting
it_IT: Nessuna formattazione

en: Convert HTML into tags
it_IT: Converti HTML in tags

en: Character Limit
it_IT: Limite Caratteri

en: Leave blank for no limit
it_IT: Lascia in bianco per non impostare un limite

en: Convert new lines into &lt;br /&gt; tags
it_IT: Converti le nuove linee in tags &lt;br /&gt;

en: True / False
it_IT: Vero / Falso

en: eg. Show extra content
it_IT: es. Visualizza contenuto extra

en: User
it_IT: Utente

en: Filter by role
it_IT: Filtra per ruolo

en: Wysiwyg Editor
it_IT: Editor Wysiwyg

en: Show Media Upload Buttons?
it_IT: Visualizzare il pulsante per il caricamento di file multimediali?

en: Done
it_IT: Fatto

en: Today
it_IT: Oggi

en: Show a different month
it_IT: Mostra un mese differente

en: Save format
it_IT: Salva formato

en: This format will determine the value saved to the database and returned via the API
it_IT: Questo formato determinerà il valore salvato nel database e verrà restituito tramite API

en: "yymmdd" is the most versatile save format. Read more about
it_IT: "yymmdd" è il formato più versatile. Leggi di più a proposito

en: jQuery date formats
it_IT: formato date jQuery

en: Display format
it_IT: Mostra formato

en: This format will be seen by the user when entering a value
it_IT: Questo formato verrà visto dall'utente quando inserisce un valore

en: "dd/mm/yy" or "mm/dd/yy" are the most used display formats. Read more about
it_IT: "dd/mm/yy" o "mm/dd/yy" sono i formati di visualizzazione più usati. Leggi di più a proposito

en: Week Starts On
it_IT: La Settimana comincia di

en: New Field
it_IT: Nuovo campo

en: Field type does not exist
it_IT: Il tipo di campo non esiste

en: Field Order
it_IT: Ordine del campo

en: Field Label
it_IT: Etichetta del campo

en: Field Name
it_IT: Nome del campo

en: Field Key
it_IT: Chiave del Campo

en: No fields. Click the <strong>+ Add Field</strong> button to create your first field.
it_IT: Non hai inserito nessun custom field. Clicca sul pulsante <strong> + Aggiungi campo</strong> per creare il tuo primo campo personalizzato.

en: Edit this Field
it_IT: Modifica questo campo

en: Read documentation for this field
it_IT: Leggi la documentazione per questo campo

en: Duplicate this Field
it_IT: Duplica questo campo

en: Duplicate
it_IT: Duplica

en: Delete this Field
it_IT: Cancella questo campo

en: Delete
it_IT: Cancella

en: This is the name which will appear on the EDIT page
it_IT: Questo è il nome che apparirà nella pagina di modifica

en: Single word, no spaces. Underscores and dashes allowed
it_IT: Una parola, senza spazi. "_" e trattini permessi

en: Field Instructions
it_IT: Istruzioni del campo

en: Instructions for authors. Shown when submitting data
it_IT: Istruzioni per gli autori. Vengono visualizzate al di sopra del custom field

en: Required?
it_IT: Obbligatorio?

en: Conditional Logic
it_IT: Logica Condizionale

en: is equal to
it_IT: è uguale a

en: is not equal to
it_IT: non è uguale a

en: Show this field when
it_IT: Mostra questo campo quando

en: all
it_IT: tutte

en: any
it_IT: almeno una di

en: these rules are met
it_IT: queste condizioni sono soddisfatte

en: Close Field
it_IT: Chiudi campo

en: Drag and drop to reorder
it_IT: Trascina e rilascia per riordinare

en: + Add Field
it_IT: + Aggiungi campo

en: Rules
it_IT: Condizioni

en: Create a set of rules to determine which edit screens will use these advanced custom fields
it_IT: Crea una o pi&ugrave; condizioni per determinare quali post type faranno uso di questi campi personalizzati

en: Show this field group if
it_IT: Mostra questo gruppo di campi se

en: Page
it_IT: Pagina

en: Page Type
it_IT: Tipo di pagina

en: Page Parent
it_IT: Genitore della pagina

en: Page Template
it_IT: Template della pagina

en: Post Category
it_IT: Categoria del post

en: Post Format
it_IT: Formato del post

en: Post Status
it_IT: Stato del Post

en: Post Taxonomy
it_IT: Tassonomia del Post

en: Attachment
it_IT: Allegato

en: Taxonomy Term
it_IT: Termine di Tassonomia

en: and
it_IT: e

en: Add rule group
it_IT: Aggiungi una regola al gruppo

en: Order No.
it_IT: Ordine N.

en: Field groups are created in order <br />from lowest to highest
it_IT: I gruppi di campi sono creati in ordine <br/> dal più basso al più alto

en: Position
it_IT: Posizione

en: High (after title)
it_IT: Alto (sopra il titolo)

en: Normal (after content)
it_IT: Normale (dopo il contenuto)

en: Side
it_IT: Lato

en: Style
it_IT: Stile

en: Hide on screen
it_IT: Nascondi sullo schermo

en: <b>Select</b> items to <b>hide</b> them from the edit screen
it_IT: <b>Seleziona</b> gli oggetti da <b>nascondere</b> nella schermata di modifica

en: If multiple field groups appear on an edit screen, the first field group's options will be used. (the one with the lowest order number)
it_IT: Se gruppi di campi multipli appaiono in una schermata di modifica, verranno utilizzate le opzioni del primo gruppo di campi. (quello con il numero più basso)

en: Excerpt
it_IT: Riassunto

en: Discussion
it_IT: Discussione

en: Comments
it_IT: Commenti

en: Revisions
it_IT: Revisioni

en: Author
it_IT: Autore

en: Format
it_IT: Formato

en: Categories
it_IT: Categorie

en: Send Trackbacks
it_IT: Invia Trackbacks
